Sürüyor

M-utasyonlu K-1-9 P-aniği Sürüyor… Seyahat Engeli Geliyor Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, m-utasyona uğramış K-1-9nün ülkede yayılmasını engellemek için Almanya genelinde önlemleri sıkılaştırarak, seyahat y-asağı getirmeyi hedeflediği bildirildi. M-utasyona uğramış K-1-9yle mücadele kapsamında bir çok ülke seyahat y-asaklarını tekrar gündeme aldı.

Sürüyor
29 Ocak 2021 - 15:57
Almanya da bu ülkelerden biri oldu. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, m-utasyona uğramış K-1-9nün ülkede yayılmasını engellemek için Almanya genelinde önlemleri sıkılaştırmayı ve seyahat y-asağı getirmeyi hedeflediği duyuruldu. Alman medyasına yansıyan haberlere göre Başbakan Merkel, İçişleri Bakanı Horst Seehofer’e “Hava trafiğini sıfıra indirmek gibi daha sert önlemleri inceleyin. Birkaç alternatif üzerinde çalışın” şeklinde talimat verdi. Haberde, Merkel’in “Daha da katı olmalıyız, aksi takdirde 14 gün içinde bulunduğumuz noktaya dönmüş olacağız. M-utasyon nedeniyle diken üzerindeyiz. Şu anda açılışlar hakkında konuşamayız. Ancak rakamlara ve s-algının seyrine göre önce kreşler ve okullar, sonra mağazalar, sonrasında da restoranlar açılabilir” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİ MERKEL’E SUNULDU

Merkel’in talimatı üzerine harekete geçen İçişleri Bakanlığının, m-utasyonun yayılmasını engellemek için ülkeye girişlerin azami düzeye indirilmesine dair öneriyi Merkel’e sunduğu bildirildi. Başbakan Merkel’in, Hristiyan Demokrat Birliği’nin (CDU) bölgesel parlamento grubu liderleri ile yaptığı bir konferansta,”Neden seyahati yasaklayamıyoruz” sorusuyla karşılaştığı da belirtildi.İçişleri Bakanı Horst Seehofer, özellikle yüksek r-iskli alanların sınırlarında çok daha sıkı sınır kontrollerinin yapılması gerektiğini belirterek, İ-srail’in m-utasyonla ilgili uyguladığı hava trafiğini kapatma gibi önlemlerin Almanya’da da uygulanabileceğini ve enf-eksiyon sayılarının artışını engellemek için her türlü girişime hazırlıklı olduklarını belirtti. Seyahat y-asağının m-utasyon K-1-9nün en fazla görüldüğü ülkeler için uygulanacağı ve Avrupa ülkelerinin bu konuda ortak hareket etmesi planlanıyor.

MERKEL: İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE DE SERT ÖNLEMLER GEREKLİ OLACAK

Her yıl geleneksel olarak İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen, fakat K-1-9 s-algını nedeniyle bu yıl dijital ortamda gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantısına Almanya Başbakanı Angela Merkel, video konferans yöntemiyle katıldı. Katıldığı toplantıda CK-1-9 s-algınına değinen Başbakan Merkel, K-1-9’un dünya ülkelerinin birbirlerine nasıl bağlı olduklarını gösterdiğini, s-algını önlemek için izolasyonun çözüm olmadığını ve v*-rüsün yayılışının bunu açıkça ortaya koyduğunu ifade etti. K-1-9’un tetiklediği kr-izin ülkeleri hem zayıf, hem de güçlü yönünü gösterdiğini belirten Merkel şu ifadeleri kullandı:

* Şimdi s-algında ders alma zamanıdır. Küresel tedarik zincirlerine bağımlılık karşısında Avrupa’da yerleşik olmanın avantaj olduğu ortaya çıktı. P-andemide olduğu gibi, iklim değişikliği durumunda da sert önlemler gerekli olacak. K-1-9 s-algınının üstesinden geldikten sonra her zamanki gibi devam etmek söz konusu olamaz. Amaç, tüm alanlarda sürdürülebilirlik olmalıdır. En azından dünyanın gelecekte bu kadar savunmasız kalmaması için.

* Zaman bize çok yönlü olmamız gerektiğini gösterdi. S-algına karşı aşının adil bir dağıtım gereklidir ve bu sadece bir para meselesi olmamalıdır. Özellikle Dünya Sağlık Örgütü (D-SÖ) ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) gibi küresel kuruluşların güçlendirilmesi gerekmektedir. Davos ruhu içinde Erich Kstner’in dediği gibi, ‘Sen yapmadıkça iyi bir şey yok’ harekete geçmeliyiz.

ALMANYA’YA SEYAHAT EDECEKLERE MASKE UYARISI

Türk Hava Yolları, Almanya’ya seyahat edecek yolculara uyarıda bulunarak şu açıklamayı yaptı: * Yetkili makamların aldığı karar uyarınca, 1 Şubat 2021 tarihi itibarıyla Almanya’ya seyahat edecek tüm yolcularımızın FFP2, KN95, N95 ya da tek kullanımlık tıbbi maske kullanmaları gerekmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum